Bu bir Kara Kutu haberidir... Ağrı kesicilerdeki tehlike: İlaç devlerine tazminat

ABD'de 4 büyük ilaç şirketi, ülkedeki opioid bağımlılığı krizinde rolleri olduğu suçlaması ile açılan davalar için toplam 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti.


 

ABD'de 4 büyük ilaç şirketi, ülkedeki opioid bağımlılığı krizinde rolleri olduğu suçlaması ile açılan davalar için toplam 26 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

Covid aşısı üreten firmalardan olan Johnson & Johnson, 5 yıllık dönemde 5 milyar dolar ödemeyi teklif etti.

Anlaşma teklifi, eyaletler tarafından kabul edilirse, federal ve eyalet mahkemelerindeki yaklaşık 4 bin dava, sonuca bağlanmış olacak.

İlaç şirketlerinin, ağrı kesici ilaçların bağımlılık riskini anlatmadan pazarlayarak "opioid salgınına" yol açtığı savunuluyor.

Opioid, vücutta morfin benzeri etki gösteren kimyasal maddelere deniyor.

"GELECEKTEKİ YIKIMLARI ÖNLEMEK İÇİN..."

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) verilerine göre, her gün ortalama 130 Amerikalı aşırı doz opioidden yaşamını yitiriyor.

Michael Jackson ve Prince'ın de aralarında olduğu çok sayıda ünlü isim de aşırı doz ağrı kesici nedeniyle yaşamlarını yitirdi.

Davanın önde gelen hukukçularından New York Başsavcısı Letitia James, ilaç şirketlerinin 20 yıllık bir süre içinde opioid bağımlılığı yangınını körüklediğini söyledi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Letitia James açıklamasında, "Şu andan sonra ödenecek herhangi bir tazminat ya da atılacak adım, opioide bağımlı olduğu için hayatını kaybeden yüz binlerce kişiyi geri getirmeyecek olsa da, gelecekteki yıkımları önlemek için gerekli tüm önlemleri almalıyız" dedi.

CDC'nin verilerine göre, 2000 yılından bu yana, opioid bağlantılı ölümler yüzde 200 arttı. Bu yıllar arasında toplam 500 bin kişinin yaşamını yitirdiği tahmin ediliyor.

Dava edilen ilaç şirketlerinden McKesson, Cardinal Health ve AmerisourceBergen, ağrı kesici teslimatlarının yasa dışı kanallara yönlenmesi karşısında harekete geçmemekle suçlandı.

Johnson & Johnson firması ise opioid barındıran ilaçların reklamlarında, bağımlılık riskini önemsiz göstermekle suçlandı. Firma 2020 yılında bu ilaçları üretmeyi bıraktı.

4 ŞİRKET DE SUÇLAMALARI REDDETTİ

Opioidler, vücutta morfin etkisi yapan, genelde analjezik olarak kullanılan kimyasal maddeler ve bağımlılık yapabiliyorlar.

Morfin ve kodein gibi reçeteli ilaçların yanı sıra, eroin de bir opioid.

26 milyar dolara ulaşan tazminatın büyük kısmı, opioid bağımlılığını tedavi ve önleme programlarında kullanılacak.

Ancak bu fonlardan, opioid krizinde hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödenmeyeceği belirtiliyor.

Miktar, davaların açıldığı eyaletlere, nüfusları, opiode bağlı ölüm sayıları ve yazılan opiod reçetesi oranında dağıtılacak.

Dava edilen ilaç şirketleri, yaptıkları ortak açıklamada; "opioid salgınının kişiler, aileler ve topluluklardaki etkisi noktasında derin bir endişe taşımayı sürdürdüklerini ve çözümün bir parçası olmaya devam edeceklerini" kaydettiler.

Açıklamanın devamında, suçlamaları güçlü bir şekilde reddetseler de, anlaşmanın ABD genelinde topluluklara anlamlı bir rahatlama sağlayacağını umduklarını belirttiler.

Anlaşma teklifinin eyalet savcılıkları tarafından kabul edilmesi gerekiyor. Bunun da aylar alacak bir süreç olduğu belirtiliyor. Washington eyaleti, anlaşmayı kabul etmeyeceğini açıkladı.

Opioid içeren farklı ilaçlara ilişkin de ilaç devlerine açılmış milyar dolarlık davalar devam ediyor.

TEKELLERİN PLANLARINI YAZMIŞTI

Gazeteci, yazar Soner Yalçın “Kara Kutu” ve “Saklı Seçilmişler” adlı kitaplarında uluslararası ilaç ve kimya tekellerinin planlarını yazmıştı. Yalçın, kimi ilaç ve kimya devlerinin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine değinmişti. 

Yalçın, Kara Kutu kitabında J&J'ye de yer vermiş, söz konusu firmanın yaptıklarını ortaya çıkarmıştı.

Yalçın, diğer ilaç devlerinin olduğu gibi, Johnson & Johnson firmasının da kârlı aşı ticaretini anlatmıştı. Yalçın, J&J şirketine açılan davaları ve para cezasına mahkum olduğu davaları da hatırlatmıştı.

Yalçın kitabında, Johnson & Johnson adlı firmanın, “Tapenadol” isimli ağrı kesici ilacının klinik araştırmasını sahte doktorla yaptığını da ortaya çıkarmıştı.

Soner Yalçın'ın Kara Kutu kitabında, Johnson & Johnson firmasına dair bazı notlar şu şekilde:

"İlaç şirketleri büyük parayı patent sahibi oldukları ilaçlardan kazanır. Amerikan araştırma şirketi IQVIA’nın analizine göre, ABD’de orijinal ilacın eczane fiyatları 2012’den 2017’ye neredeyse yüzde 60 arttı. ABD Başkanı Donald Trump 2018’de Pfizer’ı hedef alarak “İlaç fiyatlarını düşürün” dedi. Küresel ilaç şirketleri temsilcileri (AbbVie, AstraZeneca, Bristol-Myers Squibb, Johnson & Johnson, Merck & Co, Sanof ve Pfizer) 26 Şubat 2019’da Amerikalı senatörler ile “fiyatlandırma” toplantısı yaptı. Şirketler indirim yapabilmeleri için ABD’nin dünya ülkelerine baskı yapıp patent sürelerini uzatmalarını istedi."

RÜŞVET İDDİASI

"Prof. Biederman, ilaç şirketlerinden sekiz yılda en az 1,6 milyon dolar danışmanlık ücreti almıştı. Liste kabarıktı: Johnson & Johnson 2002 yılından 2005’e kadar Prof. Biederman başkanlığındaki araştırma merkezine 700 bin dolar vermişti ve bunun sebebi bipolar bozukluk gibi “tedavilerde” kullanılan şirketin “Risperdal” (Risperidon) ilacıydı.

Bu olaydan beş yıl sonra… Johnson & Johnson, antidepresan “Risperdal” ilacını, doktor-eczacılara rüşvet verip endikasyon dışı/gerekli olmadığı halde satışını-kullanımını pompaladığı için 2,2 milyar dolar ceza aldı. Rüşvet verdiği iddia edilenlerden biri de psikiyatrist Prof. Nada Logan Stotland idi; Amerikan Psikiyatri Birliği başkanıydı!"

BİNLERCE KİŞİ...

"Japon Daiichi Seiyaku şirketi 1985 yılında patent aldı. Bu ilaç pazarlamasında Johnson & Johnson ile birlikte çalışan Daiichi 1996 yılında ABD’de ilaç satışı için onay aldı. (Daiichi, aynı ilacı Sanofi-Aventis şirketi ortaklığıyla 1993 yılında “Tavanic” ticari ismi altında pazarladı.)338 İlaç satışları rekor kırdı. Örneğin 2009 yılında 1,6 milyar dolarlık gelir yaptı. Fakat… 2012 yılı itibariyle iş döndü. “Floxie Hope” ve “My Quin Story” gibi web sitelerinde ve Facebook gruplarında hastalanan binlerce kişi deneyimlerini paylaşmaya başladı. Birçoğu, psikiyatrik ve duyusal bozukluklardan, ilaçları bıraktıktan sonra da devam eden kas, tendon ve sinir sorunlarından bahsetmeye başladı… Onlarca yıl boyunca antibiyotiğe inanmış hekimler ve tıp çevreleri ilacın bu kadar yıkıcı olacağına bir türlü inanmak istemedi. Ama hastalar da ısrarcıydı. Ve… Johnson & Johnson şirketine yaklaşık 3 bin 400 kişi dava açtı. Buna rağmen ilaç 2016 yılında 3,9 milyon kutu sattı. İlacın onaylanmasının üzerinden 22 yıl geçtikten sonra… 2015 yılında endikasyonlarda/tedavi yönteminde zarar-fayda oranının bilinmediğini belirten FDA, 2018’de “Bu antibiyotiğin yararından çok zararı var” açıklaması yapmak zorunda kaldı. Johnson & Johnson ABD’deki üretimine son verdi…"

Odatv.com


23,268 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER