Depremle mücadele edelim derken bakın ne yaptılar

Dr. Savaş Karabulut yazdı...


 

Ülkemizde Cumhuriyet tarihi boyunca depremler nedeniyle en az 90 bin kişi hayatını kaybetti. Depreme hazırlık süreci için milat tarihi olarak ilan edilen1999 depremlerinde ise resmi rakamlara göre 20 bin ve AKP iktidarı sonrası (2002’den günümüze) en az 1065 kişi depremler nedeniyle hayatını kaybetti. Marmara depreminde ise yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmesi bekleniyor. “Depreme ne zaman hazırlanacağız” diye soran kent emekçileri ise siyasi iktidar ve yerel yönetimlerden çözüm üretmelerini bekliyor! Ancak ortada bugüne kadar kent emekçileri için üretilmiş bir çözüm henüz yok. Oysa diğer bir yandan yönetenler tarafından müteahhit firmalara rant yaratmak amacıyla ek konut alanları üretilmeye de devam ediliyor. Tabi bu üretilen yeni konutları ise “fahiş fiyatları nedeniyle” kent emekçileri alamıyor. Yani çözümsüz kalan yine kent emekçileri oluyor...

2018 yılında ülkenin yeni deprem yönetmeliği yayınlandığında ise gerçekten bundan sonra deprem güvenli konutların üretilmesi sağlanacak mı veya bu yönetmelik layıkıyla uygulanacak mı sorusunu ise yönetenlere sormak zorunda bırakılıyoruz. Bunun nedeni ise yayınlanan teknik makalelerden elde edilen sonuçlara göre inşa edilen yeni binaların %17’sinin Marmara depreminde orta ve üstü hasar alacağı bilgisi. Bir de yıllardır İstanbul’u yaşanmaz hale getiren, yüksek katlı yapılar durumu da bir diğer yandan göz kırpıyor. Son deprem yönetmeliğinde yüksek katlı yapılar dâhil birçok yönetmelik çıkarıldığı halde uygulanıp, uygulanmadığı veya imar planlarına aykırı usulsüz imar artışları sağlanarak; şehrin nüfusu, varlığı hala tartışmalı olan toplanma/barınma alanlarının kapasiteleri azaltılmaya ise diğer bir yandan devam ediliyor. Bir yandan yeni konutlar üretiliyor diğer yandan olmayan toplanma alanlarının AFAD tarafından arttırıldığı bilgisi kamuoyuna servis ediliyor. Tüm bu süreçle birlikte kentte nüfus ve ulaşım yoğunluğu beraber arttırılarak, kentin yeni göçler alması sağlanıyor. Bu şekilde devam ederse; bu kentin deprem hazırlanamayacağını yönetenler ise sizden daha iyi biliyor. Tabi buradaki tek suçlu ise yönetenler yani kamu gücünü elinde bulunduranlar! Ama onlar ise çözümü vatandaşın kendisine sevk ediyor. Sanırım kamu yöneticileri şirketlere ve doğal olarak kendilerine haksız kazançlar sağlamak için o koltuklarda oturuyor, diye düşünmemizi istiyor. Oysa yüz binlerce kent emekçisi büyük İstanbul depremi karşısında güvenli barınma hakkına kavuşmayı beklerken, birilerini zengin eden ve kent emekçilerini ise her türlü bürokratik engelle uğraştıran belediye yöneticileri ve bürokratlar tarafından depremde ölüme terk ediliyor.

Bir yandan yıllardır imar planlarının yarattığı engeller nedeniyle binalarını yenileyemeyen onlarca kent emekçisine ölüm bekletilirken, diğer yandan kamu gücünü kullanıp birilerini zengin eden bir sistem sadece kendine ve onun kölesi olmuş sermaye sınıfına hizmet ediyor. Kentte yaşayan işsiz, emekçi ve emekliler ise bir sonraki seçimde tekrar gidip yıllardır desteklediği partilerini desteklemeye devam ediyor. Depremde ölmek ise sınıfsal konumu gereği emekçilere kader diye yutturulmaya çalışılıyor. Sermaye sınıfı ve ona hizmet eden kamu yöneticileri ise deprem tehlikesini kullanarak kendilerini zengin etmeye devam ediyor. Yani çözümü mevcut sistemin aygıtlarından beklemek sadece kent emekçileri için bir hayal. Çözüm ise sermaye sınıfı ve ona hizmet edenlerden değil, kendi sınıfının çıkarlarını düşünen ve onların yönettiği bir sistem ile depreme hazırlıklı hale gelebilirsin. Tüm bu açıklamayı yapmamın nedeni ise Avcılar ilçesindeki yeni bir imar usulsüzlüğü iddiası…

YENİ ANCAK YASAL OLMAYAN YÜKSEK KATLI BİR BİNA MI YÜKSELİYOR

Avcılar ilçesinde 5 adet yüksek katlı yapı bulunmaktadır. Bunlar; Gelişim Üniversitesi Kampüsü (Eski Vestel Zorlu Binası), AllureTower, Canan Dağdeviren Kız Öğrenci Yurdu (yapılıp, açılışı yapıldığından beri atıl durumda kullanılmadan bekletiliyor), Hilton DoubleTree ve bu yazının konusu olan “Empire yani İmparator Avcılar”. 1+1 daire fiyatı internet fiyatına göre 900 milyon’a yakın. Diğerlerini ise hiç söylemiyorum. Bu arada tapu dairelerinde bu daireleri genellikle Ortadoğu ve İran coğrafyasından gelen; 200 bin dolarlık gayrimenkul alarak, oturma izni, ikamet ve sonrasında vatandaşlık kazandıran müteahhitler ve belediye yöneticilerine teşekkür etmemizi ise kimse beklemesin. Kendi vatandaşı yerine Ortadoğu’lu yeni vatandaşlarına yeni deprem güvenli konut kazandıran siyasi iktidar, halkçı belediyeler, müteahhitlere ise bu yoldaki çabalarından dolayı imar kolaylıkları sağlıyor.

Bu yazının konusu ise Avcılar’ın son yüksek katlı yapısındaki imar durumu ve uygun olmayan ruhsatın kimleri zengin ettiği konusu. Neredeyse E-5 üzerinde diyebileceğimiz bir alana dikilen ve imar planında Konut ve Ticaret alanı olarak işaretlenen yapı; Avcılar Üniversite mh. 1 pafta, 21012 parselde bitmeyi bekliyor. Bu arada inşaatın %20’lik bölümü tamamlandığında şikayetçi olan vatandaşa ise hala bir yanıt verilmiş değil. Buradaki konu ise yapı alanındaki imar artışına hangi kamu gücüyle, neden ve ne karşılığında izin verildiği. Bu soruyu sormamızın nedeni ise kamu gücü ve yetkisini birilerine (müteahhit ve kendileri) rant yani çıkar sağlamak için kullanılıp, kullanılmadığının cevabını aramak! Bir önceki yazımda Avcılar’ın başka bir mahallesindeki imar usulsüzlüğünün nedenini sormuştum. Ancak ortada bir soruşturma var mı? müfettiş atandı mı? Bilmiyorum.

BU DA YİNE BİR İMAR USULSÜZLÜĞÜ MÜ

İlgili yapı imar planın 2360 metrekare olup bu alana ek yaklaşık 1950 m2’lik bir alan ise(açık otopark) “bedelsiz” olarak kamuya terki yapılmış ve toplam 4305 m2’lik bir tapu alanından oluşmaktadır. Parselin imardaki emsali 1.75 olup, % 30 payını çıkma, asansör boşluğu, hava bacası, tesisat galerisi vb ve %60’lik artışı ise plan notunda kamuya yapılan terkin %40’dan fazla olması nedeniyle kazandırılarak; otopark ve sığınaklar hariç yaklaşık 5780 m2’lik bir inşaat alanı oluşması gerekiyor. Buna karşın zemin kat dahil bu değeri aşmaması gerekirken; 21 katlı ve toplam inşaat alanı 10433 m2’lik konut ve işyeri üretilerek; imar planına aykırı olarak proje tasdik edilmiş ve tadilat ruhsatı verilmiş olunuyor. Bu durum bir iddia, eğer açıklanmazsa gerçek ancak açıklanırsa da hatalı bir açıklama. Toplam inşaat alanı ise 21307 m2 olup; 208 adet bağımsız bölüm, 10 işyeri ve 1 ortak alan olarak düzenlenerek, imar planına aykırı konut alanının 2 kat fazlası yapılıyor. Bu durumdan rahatsızlık duyan bir vatandaş (28.12.2020 tarih ve 174103 numaralı dilekçeyi ilgili bakanlığa veriyor ve 05/01/2021 tarih 6931 sayılı bir dilekçe ile ÇŞB il müdürlüğüne (inşaat yapımı %20 seviyesinde iken, yapı denetim firmasının sisteme girdiği bilgiye göre) ve sonrasında İBB ve Avcılar Belediyesi’ne şikayetçi oluyor. Ancak inşaatın ilerlememesi için “fiili” bir girişimde bulunulmuyor. Fiili demekle durdurmak ve kaçak olan yapının ilerlemesi veya yıkılmasından bahsediyorum. Mevcut durumda yapının kaba inşaatı tamamlanmış ve yasal olmayan yüzde 50’lik artış sağlanarak, rant sağlanması sağlanmış olunuyor.

Suç olabilecek konu ise imar durumuna aykırı olarak projeyi tasdik eden, inşaat ruhsatı veren, yukarıda ifade edildiği gibi şikayete rağmen herhangi bir işlem yapmayan (eminim tutanak bile tutulmamıştır) ilgili birimin müdürü, teknik personeli ve Avcılar Belediye Başkanı, İBB ve ÇŞB’lığının yetkilileri dahil olmak üzere bu duruma neden izin verildiğidir. İBB İmar ve Şehircilik müdürlüğü akabinde Avcılar Belediyesi’ne konu ile ilgili durumun izahı için yazı yazmış, ruhsat ve eklerine uygun projelendirilmemiş ise gerekli yasal işlemin Avcılar Belediyesi’nce yapılmasını talep etmiştir. Ancak İBB İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na cevap verilmemiş. Tabi bu konuyu denetleyen yapı denetim firması İlkem yapı denetim 30.07.2020 tarihinde işyeri teslim tutanağını ilgili firmaya teslim etmiştir.

Tüm bu özet bilgi yanında daha önceden de inşa edilmiş olan tüm yüksek katlı yapıları da beraberinde düşünerek, eğer bir şirket, şahsa iki kat fazla imar tadilatı ruhsatı ile rant sağlanmışsa, kamuoyunun aydınlatılması gerektiğini beraberinde vurgulamakta gerekiyor. Şimdi top bu işe karışanlarda. Kent emekçileri depremle ölüm arasında beklerken eğer böyle bir rant birilerine sağlanmış ve karşılığı alınmışsa, deprem güvensiz evlerinde oturanlara bir izahat yapacaklarına inancım tam!

Dr. Savaş Karabulut - Jeofizik Mühendisi / Deprem Bilimci

Odatv.com


12,242 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER