Gözlüğün arkasındaki Mehmet Ağar’ı tanıyor musunuz

Sedat Peker’in sözleri dosyaları yeniden indirdi...


 

Hakkında organize suç lideri olduğu gerekçesi ile soruşturma başlatılan Sedat Peker, yayınladığı videolarda eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ile ilgili birçok iddiada bulundu. Son olarak Kıbrıs’ta faili meçhul olan gazeteci Kutlu Adalı’nın öldürülmesine ilişkin ise Korkut Eken ve Mehmet Ağar’ı işaret etti. Sedat Peker yayınladığı ilk videoda ise “Kolombiya limanında 4 ton 900 kilo kokain yakalanmış. Açıklama yapıyorlar, 'Bunlar Türkiye'ye gidecekti, İzmir limanına, bir kimya firmasına'. Türkiye'de teslim alacak yerle ilgili hiçbir operasyon yok. Hiç kimseye. Niye operasyon yok? Bu sehemin sahibi Mehmet Ağar” sözleri ile Ağar’ı uyuşturucu ticaretini yönetmekle suçlamıştı.

Peker ayrıca, Elazığ’da evinde ölü bulunan Yeldana Kaharman’ın Mehmet Ağar’ın oğlu olan AKP Milletvekili Tolga Ağar tarafından cinsel istismara uğradığını ve olayın üstünün Mehmet Ağar tarafından örtüldüğünü iddia etmişti.

HER DÖNEMİN ‘ADAM’I AĞAR

Mehmet Ağar Türkiye’de yakın tarih siyasetinin sürekli gündemde olan ismi. Mehmet Ağar adı sürekli iddialara karışıyordu. 1987’de yayınlanan 1. MİT Raporu, 1993-1996 yıllarında işlenen faili meçhul cinayetler, 1996 yılında yayınlanan 2. MİT Raporu, Susurluk olayı, uyuşturucu ticareti gibi olaylarda Mehmet Ağar ismi sık sık ortaya atılıyordu. İddiaların biri bitmeden diğeri başlıyordu. Mehmet Ağar, siyasi yaşamında da hep gündemde olmayı başardı.

‘SUSURLUK YOLU’NDAKİ AĞAR

Mehmet Ağar’ın ismi birçok iddiaya söz konusu olurken resmi olarak kayıtlara geçen ilk iddialar MİT Görevlisi Mehmet Eymür tarafından 10 Kasım 1987’de yazılan ve 7 Şubat 1988 tarihinde basına yansıyan 1. MİT Raporu’ndaydı. Birinci MİT Raporu’nu, Soner Yalçın, ‘Reis’ kitabında, “MİT ile Emniyet arasında yıllardan beri süren ‘yeraltı dünyasını kontrol etme’ mücadelesi.” şeklinde yorumluyor.

BİRİNCİ MİT RAPORU

MİT Görevlisi Mehmet Eymür, hazırladığı raporla ilgili dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu’na verdiği bilgide, o dönem İstanbul Emniyeti’nde İkinci Şube Müdürü olan Mehmet Ağar için, “Kendisini müteaddit defalar kulağıma gelen ve gördüğüm yanlışlıklar için dostça ikaz ettim. Zaman içinde çok ayrı dünyaların adamı olduğumuzu ve hatalarının devam ettiğini görerek yavaş yavaş samimiyetimi azalttım" dedi.

Eymür hazırladığı raporda ise şunları yazmıştı;

2/H ) Esasen, Ünal Erkan başkanlığındaki İstanbul Emniyet Müdürlüğü üst düzey kadrosu, İstanbul’da ki yer altı dünyası ile yakın ilişki içindedir. Bu ilişkinin en büyük koordinatörü emekli cinayet masası şefi Ahmet Ateşli ve Mehmet Ağar’dır.

6 ) Ünal Erkan daha önce Emniyet Md. Yardımcılığı yaptığı dönemde, Mehmet Ağar ise, İkinci Şube Müdürlüğü döneminde Ateşli ile yakınlaşmışlar ve böylece polis-yeraltı ilişkileri pekleşmiştir.

8 ) Mehmet Ağar’ın hemşerisi Kebapçı Set Kemal’in geçen kış Kürt İdris’in yeğeni Nihat’ı vurma hadisesi ile Kemal’in ağabeysi Kenan’ın bir kişiyi öldürme hadisesi İstanbul Polisince kapatılmıştır.

Bunlar, Mehmet Eymür’ün hazırladığı raporda Mehmet Ağar için yazdığı maddelerden kısa bir bölümü.

İKİNCİ MİT RAPORU

21 Eylül 1996 tarihinde yayınlanan İkinci MİT Raporu’nda ise Mehmet Ağar ile ilgili çok daha karanlık ilişkiler ortaya kondu. Raporda şu ifadeler yer alıyordu, “Emniyet Genel Müdürlüğü'nce PKK ve Dev Sol'a karşı faaliyetler için kullanılıyor görüntüsü ile özel bir suç ekibi teşkil edilmiştir. Tehdit, gasp, haraç, uyuşturucu kaçakçılığı, cinayet gibi suçların içinde olan bu grup genellikle eski ülkücülerden teşekkül etmiştir. Grup doğrudan Emn. Gn. M d . Mehmet Ağar'a bağlı olup, Em. Gn. Müdür Müşaviri Korkut Eken tarafından sevk ve idare edilmektedir.”

Ayrıca raporda yer alan sahte kimlik ve pasaport ifadeleri de bir buçuk ay sonra yaşanacak olan Susurluk Kazası’ndan sonra Ağar’ın tökezlemesine sebep olacaktı.

Ayrıca, “Grup üyelerine Em. Gn. Md.lüğü'nce ‘Polis’ hüviyeti ve ‘Yeşil Pasaport’ verilmiştir. Bahsi geçen grup, teröristlere karşı faaliyetlerde bulunma görünümünde Almanya, Hollanda, Belçika, Macaristan ve Azerbaycan'a gidip gelmekte, uyuşturucu kaçakçılığı yapmaktadırlar” ifadeleri de kullanılmıştı.

İkinci raporda yazanlar, Mehmet Ağar ile ilgili birinci raporda yazanları pekiştirir nitelikteydi.

KİMLER YOK Kİ…

İkinci MİT Raporu’na göre Mehmet Ağar ve Korkut Eken’e bağlı olan grupta olan bazı isimler şöyle; Abdullah Çatlı, Haluk Kırcı, Abdurrahman Buğday, Sami Hoştan, Sedat Peker ve Mehmet Gözen.

ÖLÜM LİSTESİ

Mehmet Ağar adı Korkut Eken ile birlikte 1993-1996 yıllarında işlenen faili meçhul cinayetlere de karışmış, 2013 yılında ise yargıya taşınmıştı. Mehmet Eymür, davada delil olarak, döneme ait ölüm listesini açıklamıştı. 6 yıl süren davada 2019 yılında ise sanıklar için beraat kararı verildi. İstinaf mahkemesine başvurulan davada, geçtiğimiz günlerde beraat kararları bozuldu ve Mehmet Ağar’la birlikte diğer sanıkların yeniden yargılanmasının önü açıldı.

AĞAR VE UYUŞTURUCU BARONLARI

Hakkında organize suç lideri olduğu gerekçesi ile soruşturma başlatılan Sedat Peker, paylaştığı 7. videoda, "Bu Mehmet Ağar var ya bu Mehmet Ağar, emniyet müdürlüğü döneminde en yakın arkadaşları Behçet Cantürk, Hüseyin Baybaşin, Savaş Buldan. Tüm uyuşturucu işi yapanlar bunun arkadaşı. Kürt iş adamı diyorlar ya hayır uyuşturucu işi yapıyorlar, hepsinden para aldı. Her işlerini hallediyorlardı. Adam tüm geçmişi temizlemek için MGK’ya sunum yaptı. O zaman Tansu Hanım, onu ikna etti. Sonra başladılar hepsini öldürmeye. Kendi geçmişini temizlemek için yaptı" diyerek Mehmet Ağar’ın hem uyuşturucu bağlantısı hem de faili meçhuller bağlantısının olduğu iddiasında bulundu.

‘SUSURLUK KAMYONU’ AĞAR’I YARALADI

İkinci MİT Raporu’ndan 1 buçuk ay sonra, 3 Kasım 1996’da Susurluk’ta yaşanan kazada aynı aracın içinde bulunan DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Bucak, İstanbul Polis Okulu Müdürü Hüseyin Kocadağ ve Mehmet Özbay sahte kimlikli Abdullah Çatlı, devlet-mafya-polis ilişkisini gün yüzüne çıkarmıştı. Kazada Kocadağ ve Çatlı ölmüş, Bucak ise yaralı olarak kurtulmuştu. Abdullah Çatlı’nın üstünden çıkan Mehmet Özbay isimli kimlik belgesi ve dönemin İçişleri Bakanı olan Mehmet Ağar imzalı kamu görevlisi belgesi, kazadan 5 gün sonra Ağar’ın istifasını getirmişti.

LİCELİ UYUŞTURUCU BARONU BAYBAŞİN NE DEMİŞTİ

Uyuşturucu kaçakçısı Liceli Hüseyin Baybaşin, İkinci MİT Raporu’ndan 4 ay, Susurluk Kazasından ise yaklaşık 6 ay önce 18 Mayıs 1996 tarihinde Aydınlık Dergisi’ne konuşmuş ve yeşil pasaport, polis kimliği, silah ruhsatı gibi sahte kimliklerin Mehmet Ağar tarafından 1980 yılından beri verildiğini söylemişti.

Mehmet Ağar, Baybaşin’in "Mehmet Ağar'la 12 Eylül 1980'den sonra Selamiçeşme'deki Melih Baler'e ait Kolin Kulüp'te sık sık bir araya geldik. Ben polis arabalarıyla geziyordum. Devamlı olarak polislerin adına kayıtlı silahları kullanıyordum. Bunları bana bizzat Mehmet Ağar veriyordu. Çok mermi vermiştir bana. Hüseyin Baybaşin adımı yazarak bana polis kimlikleri düzenliyordu. Bizim isteğimiz üzerine birçok kişiye de verdi. 1980'den sonra hep onun verdiği kimliklerle dolaştım. Bizzat kendisi bana eliyle pasaport verdi. ‘Devlet görevlisi’ yazardı pasaportta.” sözlerini yalanladı.

Baybaşin’in verdiği röportajdan 4 ay sonra yayınlanan İkinci MİT Raporu ve 6 ay sonra yaşanan Susurluk kazası ise Liceli uyuşturucu kaçakçısının iddialarını doğrular nitelikteydi.

SUSURLUK HÜKMÜ

Kazadan sonra kurulan Susurluk Komisyonu’nda 63 kişi dinlenip, çeşitli belgeler toplandı. Bunun sonucunda gizli bir yapının varlığı açığa çıktı. Mehmet Ağar ve adı Susurluk’la anılan 18 kişi ceza aldı.

DEĞİŞMEZ BAŞROL

-Birinci MİT Raporu üstünden 34 yıl,

-Faili meçhul cinayetler üstünden 28 yıl,

-Baybaşin’in iddiaları, İkinci MİT Raporu ve Susurluk Kazası üstünden ise 25 yıl geçti.

Bu süre içerisinde Türkiye’de birçok şey değişti. Değişmeyen tek şey ise Mehmet Ağar’dı. Ağar hep Türkiye gündeminde oldu. Adı sürekli karanlık iddialarla anıldı, anılmaya da devam ediyor…

MEHMET AĞAR KİMDİR

31 Ekim 1951'de doğdu. Babası dönemin ünlü emniyet müdürlerinden Zülküf Ağar. Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Şubesi'nde komiser yardımcısı olarak polisliğe ilk adımını attı. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk'ün koruma görevlisi oldu. Kaymakamlık sınavını kazandı, Torul ve Delice'de kaymakamlık yaptı. 1980 yılında polisliğe döndü. İstanbul Emniyet Şube Müdür Yardımcılığı’na naklen geçti. Siyasi Şube müdür yardımcısı oldu. 1981 yılında Personel Şube Müdürü, bir yıl sonra da Asayiş Şube Müdürü oldu. 3 yıl 8 ay sürdürdüğü görevinde, İstanbul'un yeraltı dünyasını yakından tanıma olanağını buldu. 1984 yılında İstanbul Emniyet Müdür Yardımcılığına getirildi. Otuz yedi yaşında, 1988'de Ankara Emniyet Müdürü oldu. 1990 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü koltuğunda oturuyordu. İki yıl sonra Erzurum Valisi, ardından hemen Emniyet Genel Müdürü oldu. 24 Aralık 1995 seçimlerinde DYP Elazığ Milletvekili olarak Meclis'e girdi. ANAP-DYP koalisyon hükümetinde Adalet bakanı, ardından kurulan RP-DYP koalisyon hükümetinde İçişleri bakanlığı yaptı.

Talha Özmen

Odatv.com


20,958 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER