24 yıldır konuşmayan Susurluk Raporu'nu yazan Kutlu Savaş Odatv'ye konuştu: İsme değil çerçeveye bakın

Kutlu Savaş önemli bir bürokrattı. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı, RTÜK Başkanlığı yaptı. Ve aradan geçen onca zamana rağmen hiç konuşmadı. Savaş, 24 yılın ardından Odatv'ye konuştu.


 

Organize suç örgütü elebaşı olduğu iddiasıyla operasyon düzenlenen Sedat Peker'in, sosyal medyada yayımladığı videolarla yaptığı açıklamalar Türkiye’de tartışılmaya devam ediliyor.

Peker’in, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve görevdeki İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkındaki iddiaları gündem olurken, videolarda dile getirdiği, mafya, siyaset, bürokrasi ilişkileri Türkiye’nin 90’lı yıllarını akla getirdi.

YENİ SUSURLUK MU

Sedat Peker’in iddialarını değerlendirenlerin bazıları “ikinci Susurluk” yorumunda bulundu.

Susurluk’ta ne olmuştu?

3 Kasım 1996'da 06 plakalı siyah bir Mercedes, Susurluk ilçesinde bir kamyona çarpmıştı. Kazada “Mehmet Özbay”, Gonca Us, Hüseyin Kocadağ hayatını kaybetmiş, otomobilin sahibi Sedat bucak ise yaralanmıştı.

“Mehmet Özbay” kimliğini kullanan kişi ise cinayet ve uyuşturucudan hüküm giymiş, 1990'da İsviçre'de hapisten kaçmış, Interpol'ün kırmızı bültenle aradığı Abdullah Çatlı'ydı. Hüseyin Kocadağ bir emniyet müdürü, Sedat Bucak ise Şanlıurfa milletvekiliydi. Gonca Us ise iddiaya göre Çatlı'nın kız arkadaşıydı. Kısacası Interpol’ün dünyanın her yerinde aradığı Çatlı, Türkiye'de polis ve siyasetle iç içe yaşamını devam ettiriyordu.

Siyah Mercedes’in bagajından ise küçük bir cephanelik çıktı. Bu silah ve mermilerden bazıları İsrail'den alınmış, Özel Harekat Daire Başkanlığı envanterine aitti ama "kayıptı."

Trafik kazasıyla birlikte, devlet-polis-mafya ilişkileri ortaya çıktı.

Dönemin İçişleri Bakanı, bugün de gündemde olan Mehmet Ağar’dı. Çatlı’yı da Ağar’ın koruduğu iddiası gündemdeydi. Türkiye’de “Sürekli aydınlık için 1 dakika karanlık” eylemleri başlamıştı. Sürecin sonunda İçişleri Bakanı Mehmet Ağar istifa etmişti. Ağar, kendisiyle ilgili eleştirilere "Ayak tırnağından saç bağımıza kadar rahatız, huzur içerisindeyiz, veremeyeceğimiz hiçbir hesabımız yoktur. Bu mücadeleler zor mücadelelerdir, babayiğitlik ister, yüreğimiz vardır bu işler için” diye yanıt vermişti.

BAŞBAKANLIK RAPORU

Kazanın ardından komisyonlar kuruldu, araştırmalar yapıldı, raporlar yazıldı. Türkiye, ne olduğunu, işin nereye kadar gittiğini öğrenmek istiyordu.

Dönemin Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Kutlu Savaş, Susurluk Skandalı’yla ilgili bir rapor hazırladı. Savaş’ın hazırladığı rapor, birçok araştırmaya temel oldu. Savaş rapora “Kamuoyu, siyasetçi - Yeraltı Dünyası - Kamu Kuruluşları ilişkisi ve kişisel menfaat etrafında yoğunlaşan ve büyük ölçüde para, menfaat ve güç sağlamaya dönük illegal faaliyetlerden rahatsızdır. Bu faaliyetlerin ‘terörle mücadele ve ülke menfaatleri’ olarak gösterilmesi ve bu perdenin arkasına gizlenmesi ayrı bir rahatsızlık konusudur” ifadeleriyle başladı raporuna ve skandalın genel bir çerçevesini çizdi.

24 YILLIK SUSKUNLUK

Kutlu Savaş önemli bir bürokrattı. Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı, RTÜK Başkanlığı yaptı. Ve aradan geçen onca zamana rağmen hiç konuşmadı. Ağzından yazılan haberler sorulduğunda ise kendisinin hiçbir zaman açıklama yapmadığını kaydetti.

Türkiye, Sedat Peker’in açıklamalarını yakından takip edip, “Yeni Susurluk” yorumları yaparken, Savaş’ın ne düşündüğü merak ediliyordu.

Öyle ya yakın tarihin en büyük skandalların biriyle ilgili raporu yazmıştı.

ODATV’YE KONUŞTU

Kutlu Savaş’ı aradık. Konuyla ilgili ne düşündüğünü öğrenmek istediğimizi söyledik. Bize 24 yıldır hiç konuşmadığını söyledi. Israrlarımız üzerine, Sedat Peker’in söylediklerini yeniden düşünmemizi gerektirecek iki cümle kurdu. Savaş’a göre, olaylara eksik bakılıyordu.

Odatv’ye konuşan Kutlu Savaş şunları kaydetti:

“Susurluk'u özgün olduğu kadar bir gruba ve kişiye indirgemeye çalışmak hataydı. Basın bunu yaptı. Şimdi de aynı şey yapılıyor. Kişilere takılırsanız orada kalırsınız. Çerçeveye bakmanız lazım.”

 

Fethi Yılmaz - Sami Menteş

Odatv.com


39,137 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER