O Albay göreve geri dönecek mi

Albay Yusuf Kelleli’nin avukatı Gökçek Çetintaş, kararın ivedilikle uygulanmasını istedi.


 

Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli, emekli edilmesini “takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığını” belirterek dava açtı. Davayı kazanan Albay Yusuf Kelleli, göreve iade edilmesi ve parasal kayıplarının ödenmesi için avukatı aracılığıyla Jandarma Genel Komutanlığı’na başvurdu.

Aydın 2. İdare Mahkemesi’nin kararını da Jandarma Genel Komutanlığı’na ileten Albay Yusuf Kelleli’nin avukatı Gökçek Çetintaş, kararın ivedilikle uygulanmasını istedi.

NE OLMUŞTU

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli değişimler olmuştu. FETÖ’nün hedefe koyduğu subaylar etkin görevlere getirilmişti. Ama bu durum uzun sürmedi. Ne olduysa 2016 yılından itibaren sistemli bir şekilde bugüne kadar binlerce albay emekliye sevk edildi.

Terfi sırasında olmalarına rağmen kendilerinden daha aşağıda olan subaylar rütbe alırken FETÖ’nün kumpasına uğramış subaylar bir bir emekli oldu.

Bu subaylardan biri Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli’ydi. Balyoz kumpasıyla hapis yatmış ama FETÖ ile mücadeleyi hiç bırakmadan sürdürmüş, 59 takdirname ve ödül almış bir subay.

Kelleli’nin bu mücadelesi 2018’de emekliye ayrıldığı için bitti.

Ama o tarihten sonra hukuk mücadelesi başladı. Albay Yusuf Kelleli, emekli edilmesini “takdir yetkisinin ölçüsüz kullanıldığını” belirterek dava açtı.

3 yıl süren ve Aydın İdare Mahkemesi tarafından görülen dava sonuçlandı.

Davayı karara bağlayan mahkeme, Yusuf Kelleli’nin emekliye sevk edilmesini hukuka uygun olmadığını vurgulayarak emeklilik işleminin iptaline karar verdi.

Mahkeme ayrıca Kelleli’ye yoksun kaldığı parasal hak kayıplarının da yasal faiziyle verilmesine hükmetti.

Odatv.com


32,503 Bu habere tepkiniz:
 
İLGİLİ HABERLER
    -