AKP’li vekil "Asker koyunları gözaltına almaz" dedi, CHP’li vekil görüntü yayımladı: "Peki bu ne"

AKP'li ismin, “Türk askeri koyunları gözaltına almaz" sözlerine CHP'li vekil görüntülerle yanıt verdi: "Peki bu ne..."


 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal tarafından, Meclis gündemine getirilen Şanlıurfa’da TİGEM arazisinde yasa dışı otladıkları gerekçesiyle gözaltına alınan koyunlara ilişkin tartışma büyüyor. Terörle uğraşması gereken askerlerin, koyunları göz altına aldırarak, onurları ile oynandığını ifade eden Mahmut Tanal, AKP Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı’nın, “Türk askeri koyunları gözaltına almaz, teröristlerin peşinde koşar, onları inlerinde yok eder. TİGEM 1 milyon 800 bin dönüm arazisiyle dünyanın en büyük tarım çiftliğidir” sözlerine, sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı olay yeri videosu ile yanıt verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, TİGEM arazisinde yasa dışı otladıkları gerekçesiyle alıkonulan koyunların kuzuları ile birlikte aç bırakıldıklarını öne sürerek, koyunlar için 'adalet' istemişti.  

"PEKİ BU NE"

Terörle uğraşması gereken askerlerin, koyunları gözaltına aldırarak onurları ile oynandığını söyleyen Mahmut Tanal, kendisini yalanlayan AKP Şanlıurfa Milletvekili Halil Özşavlı’ya sosyal medya hesabı üzerinden, askerlerle köylüler arasında yaşanan koyun tartışmasını içeren videoyu yayınlayarak yanıt verdi.

Tanal mesajında; "Şanlıurfalı hemşerilerim, tanımıyor olabilirsiniz, gayet de doğaldır, sayenizde vekil olan Halil Özşavlı isimli şahıs, dün Meclis'te aleyhinizde konuşma yaptı. TİGEM arazisinde otladıkları gerekçesiyle koyunların asker tarafından gözaltına alınmadığını savundu. Peki bu ne?" dedi.

Videoda, askerlerle koyun otlatan köylüler arasında yaşanan tartışma da görülüyor.

İşte o video:

"OTLATACAK YER KALMADI, TİGEM ARAZİYİ KOYUNLARA AÇMALI"

Koyunlara 'gözaltı' olayına ilişkin tartışma da tutanaklara şöyle yansımıştı:

HALİL ÖZŞAVLI (AKP Şanlıurfa) - Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sayın Mahmut Tanal, dünden beri siyasi etiğe ve edebe yakışmayacak bir üslupla Ceylanpınar TİGEM arazisinde koyunların göz altına alındığını iddia edip dalga geçer bir üslupla iddialar da bulunmuştur. TİGEM arazisinde koyunların gözaltına alınması söz konusu değildir.

TURAN AYDOĞAN (CHP İstanbul) - Biz şahidiz Başkanım, biz de gördük.

HALİL ÖZŞAVLI (AKP Şanlıurfa) - Türk askeri koyunları gözaltına almaz, teröristlerin peşinde koşar, onları inlerinde yok eder. TİGEM 1 milyon 800 bin dönüm arazisiyle dünyanın en büyük tarım çiftliğidir.

TURAN AYDOĞAN (CHP İstanbul) - TİGEM bütün arazileri çevirdi.

HALİL ÖZŞAVLI ( AKP Şanlıurfa) - Bu çiftlikteki hayvan sayısı 30 binden 90 bine çıkarılmıştır. Sadece saptan bu yıl elde edilen gelir 30 milyon, fıstıktan elde edilen gelir ise 100 milyon TL'dir. Bu para 83 milyonun refahı için harcanmaktadır. Bunun dışında -hayvan sayısı, onu ifade ettim- 2007 yılında 670 konargöçer aileye 240 bin dönüm arazi dağıtılmıştır.

TURAN AYDOĞAN (CHP İstanbul) - Ben Urfa'da Cumhuriyet Halk Partisi adına çalışma yapan heyetin içerisindeydim. O tarihte yerinde yaptığımız tespitlerde Urfa'da mera statüsünde ya da toplumun ortak olarak kullanabileceği bütün araziler TİGEM tarafından tel çekilmek suretiyle kapatılmış vaziyette.

HALİL ÖZŞAVLI (CHP Şanlıurfa) - TİGEM'in kendi arazisi.

TURAN AYDOĞAN (CHP İstanbul) - Aynı zamanda hayvancılık yapan o alandaki köylülerin hayvanlarının otlayabileceği bir alan kalmamış vaziyette. Eğer hayvanlar ağıllarından dışarı çıkarılırsa bölgede görevli olan jandarma onları belirlenmiş olan yerlere alıyor, belli bir süre orada tutuyor. Yani, Mahmut Tanal Vekilimizin dediği gözaltına alma olayı budur, köylünün hayvanlarını otlatabileceği herhangi bir alan kalmamıştır. TİGEM doğru bir davranış göstererek bu alanları köylünün otlatmasına açması gerekir."

Odatv.com


12,960 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER