Son bir yılda 6,5 ton kokain pazar 200 milyar dolar

Geçen hafta ortasında Panama’da rotası Mersin olan bir konteynerde 616 paket kokainin ele geçirilmesinin ardından Sedat Peker’in konuya dair iddiaları konuşuluyor...


 

Geçen hafta ortasında Panama’da rotası Mersin olan bir konteynerde 616 paket kokainin ele geçirilmesinin ardından Sedat Peker’in konuya dair iddiaları Türkiye’deki uyuşturucu ticaretinde Latin Amerika’nın rolü sorularını gündeme taşıyor.

Güney Amerika daha çok kokain üretimiyle dikkat çekiyor. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı 2020 Dünya Uyuşturucu Raporu’na göre yıllık 1.120 ton üretimle dünya kokaininin yüzde 70'i Kolombiya’da üretiliyor.

Kolombiya’daki uyuşturucu pazarının 200 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğu tahmin ediliyor, bu miktar Türkiye’nin GSYİH’sının yaklaşık dörtte biri.

KOKAİN TİCARETİNİN BÜYÜK KISMI PASİFİK OKYANUSU’NDAN BAŞLIYOR

Kolombiya’da üretilen kokainin yüzde 84'ü Pasifik Okyanusu’ndan gemilerle başka ülkelere ihraç ediliyor, bu oran dünya kokain ticaretinin yüzde 58’ine tekabül ediyor.

Uzmanlar kokain ticaretinde Kolombiya’lı kartellerin kullandığı yöntemlerden birinin de uyuşturucunun genelde kara ya da deniz yoluyla diğer Latin Amerika ülkelerine götürülerek o ülkeler üzerinden alıcılara gönderildiğini belirtiyor.

Son zamanlarda Güney Amerika’dan Türkiye’ye götürülmek istenirken yakalanan uyuşturucu miktarında yaşanan artış Türkiye’nin de Latin Amerika merkezli kokain rotasına girdiği iddialarına neden oluyor.

SON BİR YILDA GÜNEY AMERİKA MENŞEİLİ EN AZ 6,5 TON KOKAİN ELE GEÇİRİLDİ

Örneğin geçtiğimiz yıl Haziran ayında Kolombiya’nın Buenaventura Limanında Türkiye’ye göndermek üzere 5 ton kokain ele geçirilmişti. Sedat Peker youtube üzerinden yayımladığı bir videoda bu kokainin İzmir Limanı’na geleceğini ve alıcısının bir kimya firması olduğunu iddia etmişti.

Ağustos ayında Kocaeli’ndeki Yılport Limanı’nda da Brezilya’dan gönderilen bir gemide 540 kilo kokain yakalandı. Bu olayda dikkat çeken nokta, gemide arama yapıldıktan sonra herhangi bir yasadışı madde içermediğine dair tutanak tutulmuş olmasına rağmen sonrasında gönderilen başka bir arama talimatı sonucunda uyuşturucunun kayıt altına alınmış olması.

Ekim 2020’de ise yine Mersin Limanı’na Brezilya’dan gelen gemide 220 kilo kokain ele geçirildi.

Son olarak geçtiğimiz hafta Panama’da rotası Mersin Limanı olan bir konteynerde 616 paket kokain yakalandı. Bu olaydaki dikkat çeken konulardan biri de Bolivar Limanı’nın yine Türk şirketi Yılport tarafından işletiliyor olması.

Son bir yılda gerçekleşen bu vakalarda ele geçirilen toplam kokain miktarı 6,5 tondan daha fazla. Türkiye’de bir yılda ele geçirilen kokain miktarının toplamda 1,5 ton olduğu göz önünde bulundurulduğunda miktarın büyüklüğü daha da açığa çıkıyor.

Mustafa Özdemir / Venezuela

Odatv.com


19,678 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER