Odatv’ye siyasi nitelikli sansür uygulanıyor

Prof. Dr. Yaman Akdeniz yazdı


 

05.03.2020 Perşembe akşamı saat 22:30 sularında OdaTV haber sitesine ait https://odatv. com adresine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından erişim engellendi. BTK, OdaTV’e engelleme sebebinin 03.03.2020 tarihli ve ‘Sessiz sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine ODA TV ulaştı’ başlıklı haber olduğunu bildirdi. Erişim engelleme kararını, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu talebine istinaden İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği vermişti. Bu karara 06.03.2020 Cuma günü itiraz edilmiş, Hakimlik tarafından bir türlü karar verilememişti.

Arkasından 07.03.2020 Cumartesi günü OdaTV’nin ana adresi olan https://odatv. com adresine Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin, 07.03.2020 tarih ve 2020/2117 Değişik İş sayılı kararı ile erişimin engellendiği ortaya çıktı. Bu sırada bu engelleme kararından habersiz olan OdaTV, https://odatv. com.tr alan adını kullanmaya başlamış fakat bu adrese de 08.03.2020 sabahı 01:00 sularında henüz OdaTV tarafından kullanılmayan https://odatv. net adresine de BTK tarafından erişim engellenmiştir. Bu iki alternatif alan adı ile ilgili uygulanan idari tedbir kararlarının da Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin, 08.03.2020 tarih ve 2020/2407 Değişik İş sayılı kararı ile onandığı ortaya çıkmıştır.

OdaTV vekilleri tarafından İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ve Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği kararların derhal itiraz edilmiştir. Kamuoyunu aydınlatmak için hazırlanan bu yazıda bu kararlar ve itirazlarla ilgili bilgilendirme yapılacaktır.

İSTANBUL 3. SULH CEZA HAKİMLİĞİ KARARI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından 04.03.2020 tarih ve 2020/43545 numarasıyla soruşturma başlatılmış ve ‘Sessiz sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine ODA TV ulaştı’ başlıklı haberin yayınlandığı URL adresi için 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi uyarınca erişim engelleme kararı talep edilmiştir. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği 04.03.2020 tarih ve 2020/1183 Değişik İş sayılı kararı ile talebi kabul etmiş ve ‘Sessiz sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine ODA TV ulaştı’ başlıklı haberin yayınlandığı URL adresine erişimin engellenmesine hükmetmiştir. Bu kararda OdaTV ile ilgili olarak haber sitesinin topyekün engellenmesine hükmedilmemiştir.

OdaTV bu karardan BTK’nin 04.03.2020 saat 21:24 bildirimi ile haberdar olmuş, bildirime ve İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği kararına konu haber ve URL adresini yayından kaldırmış ve 06.03.2020 tarihinde saat 03:25’te tarihinde Kuruma bildirim yapmıştır. Ayrıca, OdaTV vekilleri karara konu haberin kaldırıldığını 06.03.2020 tarihinde İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliğine tebliğ etmiştir. Fakat, Hakimlik bildirim üzerine karar vermeden veya kararını kaldırmadan bildirimi incelenmesi için İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğine göndermiştir. Bu makalenin yayınlandığı an itibarı ile ne İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği ne de İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiş herhangi bir karar OdaTV’e bildirilmemiştir.

ANKARA 4. SULH CEZA HAKİMLİĞİ KARARI

Bu kararın geri planında 05.03.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nden BTK’a gönderilen bir talep bulunuyor. 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesine istinaden yapılmış bu talepte OdaTV ile ilgili olarak:

Odatv isimli internet sitesi üzerinden (https://odatv. com) genel yayın politikası olarak herhangi bir teyit ya da kaynak göstermeden halkı kin, nefret ve düşmanlığa tahrik ettiği, toplumda karışıklık çıkardığı, ülkenin huzur ve güvenliğini bozmaya çalıştığı değerlendirilen haber ve içerikler yayınladığı, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunmasını ihlal ettiği değerlendirilen içerikleri ile ilgili içeriğin çıkarılması/erişimin engellenmesi tedbirlerinin uygulandığı bilinmektedir.

denilmiş ‘Sessiz sedasız ve törensiz defnedilen Libya şehidi MİT mensubunun cenaze görüntülerine ODA TV ulaştı’ başlıklı haberin yayınlandığı URL adresi ile ilgili olarak İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim engelleme kararı verildiği belirtildikten sonra,

İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 05/03/2020 tarih ve 2020/166 sorgu sayılı kararında da açıklandığı gibi, adı geçen internet sitesinin 2937 yasa ite MİT’in yapmış olduğu faaliyetlerin milli güvenlikle alakalı olduğu açıkça ortada iken ve bu durumun daha önceki verilen mahkeme kararlarıyla da ortaya konulmuş olmasına rağmen (Yargıtay 16. Ceza Dairesinin Can DÜNDAR ve Erdem GÜL ile ilgili vermiş olduğu karar) faaliyetlerini yürütmesinin 5651 sayılı kanunun 8/a kapsamında değerlendirilmesinin yeterli olmayacağı, ilgili maddenin içeriğinde dc görüleceği üzere bir takım içeriklerin çıkartılmasının yasanın amacına matuf sayılamayacağı, ilgili sitenin tümüyle erişiminin engellenmesi kararının verilmesi ve faaliyetlerinin sona erdirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.

YAYINDA OLMAYAN BİR HABER İÇİN NASIL BÖYLE DEDİ

Bir an için iyi niyetle düşünür ve bu yazının BTK’a gönderildiği anda BTK tarafından talebe konu içeriğin yayında olduğu tekrardan kontrol edilmemiş ve Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 07.03.2020 tarih ve 2020/2117 Değişik İş sayılı kararıyla, yani OdaTV haberini kaldırdıktan yaklaşık 2 gün sonra onaylamıştır. Onay aşamasında da Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği haberin yayında olup olmadığını kontrol etmeden ve haberin hala yayında olduğu varsayımı ile vermiştir. Bu kararın dayanağını da Hakimlik, MİT Kanunu olarak bilinen 2937 sayılı Kanunun 27. maddesinin 2. ve 3. fıkralarına bağlarken artık yayında olmayan bir haberin nasıl 8/A maddesi kapsamında nasıl olur da “yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması amacıyla gecikmesinde sakınca bulunan hal kapsamında” verildiğini açıklamaktan imtina etmiştir.

Bu karara karşı 09.03.2020 Pazartesi günü öncelikle OdaTV tarafından, 10.03.2020 Salı günü ise “kullanıcı sıfatı” ile ve OdaTV’e destek amaçlı olarak işbu yazının yazarı akademisyen ve hukukçu Yaman Akdeniz ve avukatlar Kerem Altıparmak ve Yağızcan Veli tarafından itiraz edilmiştir. Her iki itirazla ilgili olarak henüz ne ilk kararı veren ve Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ne de itirazı değerlendirmesi gereken ve Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından herhangi bir karar verilmemiştir.

ANKARA 8. SULH CEZA HAKİMLİĞİ KARARI

Bu ikinci topyekün erişimin engellenmesi kararı, yukarıda da belirtildiği üzere 08.03.2020 Pazar günü erken saatlerde verilmiş ve talep yine Emniyet Genel Müdürlüğü’nden BTK’a yapılmış ve talep yazısında:

İlgi yazımız gereğince “https://odatv. com" hakkında erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmasına rağmen aynı yayın organı tarafından bu defa https://odatv. com.tr, https://odatv.net internet adresleri üzerinden yayın yapmaya devam edildiği görülmüştür. Ayrıca https://odatv.net adresini de yedek olarak tuttuğu ve https://odatv. com.tr adresine yönlendirildiği görülmüştür Söz konusu yayın organı gerek idari tedbir kararım gerekse bu idari tedbir kararının onaylanmasına ilişkin hâkimlik kararını hiçe sayarak, internetin teknik imkânlarını da suistimal ederek yayın yapmaya devanı etmektedir

Söz konusu yayın organının zincirleme şekilde hem idari mercilerin hem de yargı mercilerinin kararlarını ve Kanunların emredici hükümlerini hiçe sayan eylemleri ile ısrarla suç oluşturacak içeriklerin yayınlanmasını savunan ve bunu bir propaganda aracı haline getiren yayın politikalarına devam etmeleri nedeniyle 5651 sayılı Kanunun 8A maddesinin birinci fıkrası gereğince https://odatv. com.tr, https://odatv. net adlı internet sitelerinin tümüyle erişime engellenmesi için gereğini rica ederim.

denilmiştir. Dolayısıyla, OdaTV’nin o aşamada henüz web sitesinin neden erişime engellendiğini öğrenememiş ve karara konu haberi de kaldırmış olmasına rağmen yayınına devam etme çabasını Emniyet Genel Müdürlüğü, OdaTV’nin https://odatv. com.tr üzerinden yayın yapma çabasını “zincirleme şekilde hem idari mercilerin hem de yargı mercilerinin kararlarını ve Kanunların emredici hükümlerini hiçe sayan eylemleri ile ısrarla suç oluşturacak içeriklerin yayınlanması” olarak değerlendirmiş ve propaganda aracı haline gelmiş bu yayınların bu iki alan adı üzerinden de erişime engellenmesini talep etmiştir.

BTK idari tedbir uygulaması Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği’nin 08.03.2020 tarih ve 2020/2407 Değişik İş sayılı kararıyla onanmıştır. Kararda Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 07.03.2020 tarih ve 2020/2117 Değişik İş sayılı kararına rağmen adı geçen aynı yayın organının “https://odatv. com.tr” ve “https://www.odatv.net” alan adları üzerinden yayın faaliyetine devam ettiği de dikkate alınarak erişimin engellenmesine karar verildiği belirtilmiştir.

“KULLANICI SIFATI” İLE DE İTİRAZ ETTİK

Bu karara karşı da 09.03.2020 Pazartesi günü öncelikle OdaTV tarafından, 10.03.2020 Salı günü ise “kullanıcı sıfatı” ile ve OdaTV’e destek amaçlı olarak işbu yazının yazarı akademisyen ve hukukçu Yaman Akdeniz ve avukatlar Kerem Altıparmak ve Yağızcan Veli tarafından itiraz edilmiştir. Her iki itirazla ilgili olarak henüz ne ilk kararı veren ve Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği ne de itirazı değerlendirmesi gereken ve Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından herhangi bir karar verilmemiştir.

SULH CEZA HAKİMLİKLERİ ODATV’E SİYASİ NİTELİKLİ SANSÜR UYGULAMAKTADIR

11.03.2020 Çarşamba günü itibarı ile bu yazıda bahsi geçen 3 farklı sulh ceza hakimliği kararına itiraz edilmiş fakat hafta sonu ivedilikle verilen bu kararlara karşı 48 saat önce yapılan itirazlarla ilgili henüz hiç bir karar verilmemiştir. Tekrar etmek gerekirse:

1. OdaTV İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği ve Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliği kararlarına konu haberi 04.03.2020 tarihinde kaldırmış, gerekli bildirimleri de BTK ve ilgili hakimliklere yapmıştır.

2. Fakat, tüm bunlara rağmen uygulamada OdaTV’e yasa koyucunun 8/A maddesi ile öngördüğü usule uyulmayan ölçüsüz bir yaptırım uygulanmıştır.

3. Kaldırılmış bir haberle ilgili olarak İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü ancak “gecikmesinde sakınca bulunan hallerin” varlığında BTK’dan idari tedbir uygulanmasını talep edebilecekken, usul ve yasaya aykırı şekilde ne Emniyet Genel Müdürlüğü talebinde, ne BTK idari tedbir uygulamasında ne de Hakimlikler tarafından verilen kararlarda “gecikmesinde sakınca bulunan” hallerin ne olduğu açıklanmamıştır. Anayasa Mahkemesi, 8/A ilgili tüm kararlarında ve en son Wikimedia Foundation Inc. ve Diğerleri kararında “gecikmesinde sakınca bulunan” hallerin hakimlikler tarafından gerekçelendirilmesi gerektiğini zorunlu kılmıştır.

4. İvedilikle hafta sonu verilen kararlara karşı yapılan itirazların neden ivedilikle karara bağlanmadığı açıklamaya muhtaçtır.

Dolayısıyla, haber verme ve alma hakkını da içeren ifade ve basın özgürlüğüne OdaTV engellemeleri ile ağır bir müdahale yapılmış ve bu müdahale gün geçtikçe daha ağırlaşmaktadır. Anayasa Mahkemesi’ne göre 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesinde öngörülmüş olan istisnai erişim engellenmesi usulü; ancak şiddeti öven, kişileri terör örgütünün yöntemlerini benimsemeye, şiddet kullanmaya, nefrete, intikam almaya veya silahlı direnişe tahrik ve teşvik eden yayınlar gibi İnternet ortamında demokratik toplum düzenini tehlikeye atan yayınların daha ileri bir inceleme yapılmaya gerek olmaksızın ilk bakışta anlaşılabildiği hâllerde işletilecektir. OdaTV yayınları için böyle bir durum söz konusu olmamakla birlikte, devam eden usul ve yasaya aykırı uygulama ancak SANSÜR olarak tanımlanabilir.

Prof. Dr. Yaman Akdeniz

Odatv.com


7,399 Bu habere tepkiniz: