İlerleyiş sürüyor Taliban o şehri alırsa…

Taliban, Afganistan’da yeni toprak kazanımları sağlamaya ve buralarda denetimi tamamen eline geçirmeye devam ediyor...


 

Taliban, Afganistan’da yeni toprak kazanımları sağlamaya ve buralarda denetimi tamamen eline geçirmeye devam ediyor. Ülkenin kuzeyinde Taliban denetimine geçen bölgelerde halkın endişeleri de artıyor. Öte yandan bölgedeki yerel güçler, kuzeyin en büyük şehri Mezar-ı Şerif’i sonuna kadar savunacaklarını söylüyor. Şehrin düşmesi halinde merkezi otoritenin çok zorlanacağı yorumları yapılıyor.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani de yerel güçlere çağrıda bulunarak Taliban’a karşı mücadelede hükümete destek vermelerini istedi. ABD yönetimi ülkeyi savunma sorumluluğunun Afgan hükümetine ait olduğu mesajını verdi.

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, son yaptığı açıklamada, kendi ülkelerini savunma görevinin ve bu mücadelenin Afganlar'a ait olduğunu dile getirdi.

Samangan bölgesindeki Aibak sakinleri, Mezar-ı Şerif ve Kabil arasındaki karayolu arasındaki bölgede Taliban güçlerinin kasabadaki hükümet binalarına girmek üzere toplanıp hazırlık yaptıklarını belirtiyor.

Halk, hükümete bağlı güvenlik güçlerinin büyük çoğunluğunun bu sırada kasabayı terk ettiğini haber veriyor.

Bölge halkı, Taliban’dan kaçmak için kasabayı terk edip başkent Kabil’e ulaşmanın yollarını arayacağını söylüyor.

Kuzeydeki Mezar-ı Şerif, kritik öneme sahip şehirlerden biri. Bu şehrin Taleban’ın eline geçmesinin Eşref Gani hükümetini çok zor durumda bırakacağı yorumları yapılıyor.

VOA Türkçe’nin aktardığına göre Gani’nin yardımcıları, bölgedeki yerel güçlerle görüşmeler yaparak şehrin savunulması konusunda ortak planlar hazırlıyor.

Taliban, son olarak ülkenin batısında ve güneyinde yedi bölgede eyaletlerin başkentlerinde denetim sağladıklarını açıkladı.

Öte yandan Taliban ve Eşref Gani hükümeti arasında süren barış görüşmelerinde henüz bir sonuca varılmış değil. Askerlerini bu ay sonu itibariyle tamamen Afganistan’dan çekecek olan ABD yönetimi de Taliban’a uzlaşmaya varması konusunda baskı yapmayı sürdürüyor.

Afganistan hükümeti, Pakistan ve çevre ülkelere, Taliban için mühimmat ve malzeme geçişine izin vermemeleri konusunda baskı yapıyor. Pakistan hükümeti, Taliban’a destek verdiği iddialarını reddediyor.

Odatv.com


12,567 Bu habere tepkiniz:
 

İLGİLİ HABERLER